Socijalne inovacije
Socijalne inovacije jedan su od naših programa ali i princip rada. Delujemo sa svešću da problemi koji postoje više decenija zahtevaju nove pristupe na putu ka rešenjima.
Tehnološke inovacije donose nove izazove za pojedince i porodicu, nove mogućnosti ali i rizike. Zato smatramo da je važno da se bavimo uticajem digitalne transformacije i četvrte industrijske revolucije na društvo u Srbiji, uz postojeće nasleđene probleme.
Potrebno je da se razmotre svi potencijalni uticaji promena tehnologije i da se donesu odluke koje će pomoći u održavanju socijalne i ekonomske ravnoteže. To podrazumeva da se pojedincima i porodicama pruži odgovarajuće obrazovanje i podrška u prilagođavanju novim tehnologijama i da se spreče zloupotrebe tehnologije.
Ovaj program je svojevrsna eksperimentalna laboratorija za osmišljavanje društvenih rešenja, istraživanja i testiranje novih strateških pristupa u socijalnoj zaštiti i populacionoj politici kao i novih metoda rada sa decom, mladima i starima. Socijalne inovacije nisu samo trend jer je rad naše organizacije orijentisan na rezultat i merljiv uticaj na kvalitet života građana.
U okviru ovog programa naročito razvijamo pristup međugeneracijske saradnje, te u tom smislu sprovodimo različite aktivnosti u cilju unapređenja međugeneracijske solidarnosti i odgovornosti, kako na nacionalnom, tako i regionalnom nivou. Help Net je kreirao i poseban vebsajt “Medjugeneracijska solidarnost” koji je posvećen promovisanju i razmeni trendova u ovoj oblasti.
Projekti
Povećanje kompetencija žena koje pripdaju teže zaposljivim kategorijama
Naziv projekta: Povećanje kompetencija žena koje pripdaju teže zaposljivim kategorijama
Cilj projekta: Predloženi projekat ima za cilj stvaranje mogućnosti za zapošljavanje žena u oblasti socijalne zaštite kroz razvoj njihovih profesionalnih veština i kapaciteta za pružanje usluga pomoć u kući. Help Net je nosilac autorskih prava programa obuke pod nazivom: " Program obuke gerontodomaćica/gerontodomaćina za pružanje uslige pomoć u kući za stara I invalidna lica ", koji je akreditovan od strane Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.
Period realizacije: novembar 2024. - april 2025.
Finansijska podrška: Slovačka agencija za međunarodnu razvojnu saradnju
Sa finansijskom podrškom Vlade Slovačke.
Unapredjenje kvalifikacija i zapošljivosti osoba koje pripadaju teže zapošljivim grupama
Podrška unapređenju profesionalnih kapaciteta i mogućnosti zapošljavanja osoba koje pripadaju teže zapošljivim grupama, kroz olakšan pristup informacijama o programima obuke za obavljanje poslova u sistemu socijalne zaštite, akreditovanih kod Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.
Period realizacije: jun 2024. – februar 2025.
Unapređenje kompetencija neformalnih negovatelja i profesionalaca u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini
Projekat je kreiran tako da nastoji da postigne opšti cilj grant šeme koji podrazumeva podsticanje socijalne i ekonomske inkluzije, a kroz doprinos socijalnoj inkluziji neformalnih negovatelja u sistem socijalne zaštite i to na teritoriji Mačvanskog okruga i kantona Tuzla.
Finansijska podrška obezbeđena kroz grant šemu: Program prekogranične saradnje Srbije i Bosne i Hercegovine 2014 – 2020, u okviru instrumenta za predpristupnu pomoć Evropske unije.
Period realizacije: 1.05. 2023 - 30.04.2024. godine.
Unapređenje Međugeneracijskog dijaloga
Projekat je imao za cilj podsticanje međusobne saradnje, razumevanja i suživota generacija. Sprovodio se u partnerstvu sa udruženjima “90 decibela” iz Mađarske, “Evropskom grupacijom za teritorijalnu saradnju TRITIA” iz Poljske, kao i lokalnom samoupravom “Valašské Meziříčí” iz Češke.
Period realizacije: februar 2019 – novembar 2019. godine
Finansijska podrška: Međunarodni Višegrad fond
Delikatesni ponedeljak
Projekat je imao za cilj da poveže žene pripadnike četiri nacionalne manjine sa ženama Srbije, sa ciljem očuvanja kulturne baštine.
Period realizacije: septembar 2019 – februar 2020. godine
Finansijska podrška:Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije
Jačanje međugeneracijske solidarnosti
Cilj projekta je približavanje generacija koristeći kreativni potencijal novih medija i filmsku umetnost. Sprovodio se u partnerstvu sa Crvenim krstom Srbije, Evropskom grupacijom za teritorijalnu saradnju TRITIA iz Poljske, Centrom za socijalni rad Horelica iz Slovačke i asocijacijom TRIANON iz Češke.
Period realizacije: oktobar 2020 - jun 2021. godine
Finansijska podrška: Međunarodni Višegrad fond
Romska kulturno – istorijska baština
U okviru projekta je sprovedeno istraživanje kojim se stekao uvid u to koliko mladi znaju o poreklu, istoriji i kulturi Roma u Srbiji.
Period realizacije: jun – decembar 2020. godine
Finansijska podrška: Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave
Povezivanje postojećih strategija na lokalnom nivou u relevantnim oblastima
Projekat se odnosio na izradu Strategije socijalne zaštite opštine irig i pratećeg Akcionog plana. Ova aktivnost je deo zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022” i projekta pod nazivom „Promocija različitosti i ravnopravnosti u Srbiji“.
Period realizacije: 01. april - 30. septembar 2021. godine
Finansijska podrška: Savet Evrope
„Osnaživanje međugeneracijskih veza“
Cilj projekta je unapređenje međugeneracijskih veza putem debata i performansa. Sprovodio se u partnerstvu sa Evropskom grupacijom za teritorijalnu saradnju TRITIA iz Poljske, Centrom za socijalni rad Horelica iz Slovačke i asocijacijom TRIANON iz Češke.
Period realizacije: 1. februar 2022 - 3. oktobar 2022. godine
Finansijska podrška: Međunarodni Višegrad fond